Azerbaycan Tıp Üniversitesi
Azerbaycan Tıp Üniversitesi

05 Agustos 2022 - 11:16:22

Çıktı Al

Yorum (0)

Genel itibariyle Azerbaycan Bakü Üniversitesi Tıp Fakültesi Azerbaycan’ın sağlık birimlerine, eczacı, doktor, aile hekimi, diş hekimi yetiştiren devlet üniversitelerinden biridir. Bu üniversite 1930 yılında kuruldu. Okul genellikle Azerbaycanlı öğrencileri gerçekleşen sınavlar ile kabul eder. Ancak İran, Türkiye, Irak ve bazı Avrupa ülkelerinden de öğrenci kabul eden bir üniversitedir. Azerbaycan tıp üniversitesi ülkede tıp eğitimi veren iki üniversiteden biri olma özelliğine sahiptir.
Ayrıca Azerbaycan Tıp Üniversitesi 1919 yılında Azerbaycan’ın ilk kurmuş olduğu Bakü Devlet üniversitesinin tıp fakültesi olarak kuruldu. 1930 yılında ise Bakü devlet üniversitesinin bünyesinden çıkarılmış ve ayrı bir üniversite olarak çalışmalarını sürdürmeye devam etmiştir. 1980’li yıllarda üniversiteye Neriman Nerimanov’un ismi verilse de sonraki yıllarda bu karardan vazgeçilmiştir.
Azerbaycan Tıp Üniversitesi Özellikleri
Genellikle Azerbaycan’da üniversite okumak istiyorum diyenlerin en çok tercih ettiği üniversitelerden biri olan Azerbaycan Tıp Üniversitesi, çeşitli özellikleri ile öğrencilerin ve velilerin dikkatini çeker. Üniversitenin toplamda 6 adet eğitim birimi bulunur. Bunların dışında Eğitim stomotoloji kliniği, eğitim cerrahi kliniği, onkoloji kliniği, eğitim terapevtik kliniği de bulunur. Bunun dışında bu üniversitenin yaklaşık 805 bin kitap barındıran bir kütüphanesi de vardır. Azerbaycan Tıp Fakültesi’nde yer alan bölümler; aile hekimliği, tıp, diş hekimliği, fizyoterapist ve tıbbi rehabilitasyon, eczacılık, harp hekimi şeklindedir.
Azerbaycan Üniversite Taban Puanları
Azerbaycan, Türklerin en rahat yaşadığı ülkelerden biridir. Bu nedenle Türk öğrencilerin büyük kısmı bu ülkede okumayı tercih edebilir. Bu bağlamda Azerbaycan üniversite puanları öğrenciler tarafından merak edilen bir konudur. Azerbaycan ortak dil ve kültür gibi konular sebebi ile her zaman Türk öğrencilerin ilgisini çeken bir ülke olmuştur. Bunun yanında kaliteli eğitim vermesi ve Azerbaycan’da verilen diplomanın Türkiye’de tanınması da burada üniversite okumayı cazip hale getirir.
Bu sebeple Azerbaycan Bakü devlet üniversitesi taban puanları Türk öğrenciler tarafından araştırılır. Türk öğrenciler üniversite eğitimlerini Azerbaycan’da almak istiyorlarsa öncelikle Türkiye’de yapılan ÖSYM sınavına girmeleri gerekir. Sonrasında Azerbaycan’da diledikleri bölüme rahat bir şekilde girebilirler. Azerbaycan’da kullanılan Azeri Türkçesi dilimize çok yakın olduğundan Türk öğrencilerin buraya ayak uydurması da çok daha kolay olur.
Eurostar Yurtdışı Eğitim İstiklal CAddesi No: 49/5 Taksim Tel: 0(212) 244 66 00
YORUM BIRAKIN
YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
TSK'dan açıklama : 24 terörist öldürüldü!
Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından yapılan açıklamada 24 terörist etkisiz hale getirildiği açıklandı.
07.11.2016
İnternet erişim engellendi!
İnternete girmekte büyük zorluk yaşanıyor. Facebook, Twitter, Whatsapp, instagram ve Youtube kanallarına erişimler kısıtlandı.
04.11.2016
Bağcılar Kabataş Tramvay Seferleri Normale Döndü
İstanbul Güngören'de tranvay frenlerinde yaşanan bir sıkıntıdan dolayı raydan çıktı duran tramvay seferleri,gerekli bakım çalışması peşinden tekrar dan aktif durumda.
23.08.2016
Tem Otoyolu'nu Kullananlar Dikkat
TEM Otoyolu?nun Bolu kesiminde otoyol çıkışların İstanbul istikameti 5, Ankara istikameti 2 ve Bolu Doğu Kavşağı 3 gün ulaşıma kapalı olacaktır.
24.08.2016
Faizler İndi, Kredi Başvuruları Ne Kadar Arttı?
Bankalar konut kredisi faiz oranlarında indirime gitmesi hemen peşinden konut kredisi başvuru sayısı da hızla artmış oldu. konut kredisi başvuru sayısı faiz indirimi yapılmasıyla birlikte 5 kat artmış oldu.
19.08.2016
TBMM’de Tezkere Kabul Edildi Mi?
Irak ve Suriye'ye sınır ötesi operasyon konusunda hükumete verilen yetki 30 Ekim 2017'ye kadar uzatılması ait Başbakanlık Tezkeresi TBMM Genel Kurulunda onaylandı.
02.10.2016
09 KASıM 2016 TARIHI ŞANS TOPU ÇEKILIş SONUCU!
HANDE YENER ESTETIK OPERASYON YAPTıRDı
TOPLAM 872 BIN METREKARE ARSA SATışA çıKARıLDı
VICDANSıZ BIR ANNE BEBEğINI ÇöPE ATTı!
İşTE DEFNE SAMYELI'NIN SARışıN HALI
KOCAELI, ANKARA VE BURSA'DA FETÖ/PDY OPERASYONU
RONALDO ÇOşTU
5. SıNıFTA ARTıK DERS YOK
TFF BEşIKTAş HAKKıNDA NE SöYLEDI
AVOKADO DEYIP GEçME FAYDASı SAYMAKLA BITMIYOR
PARAMPARçA YENI SEZON DA YINE ŞAşıRTTı
KıRGıN ÇIçEKLER REKOR KıRMAYA DEVAM EDIYOR
GAZETE MANŞETLERİ