Rusya’da Üniversite Okuma Şartları, Rusya’da Üniversite Okumak İçin Gerekenler
Rusya’da Üniversite Okuma Şartları, Rusya’da Üniversite Okumak İçin Gerekenler

29 Temmuz 2022 - 11:09:04

Çıktı Al

Yorum (0)

Rusya yükseköğretim düzeyinde eğitim veren öncü ülkeler arasında gelmektedir. Rusya’nın üniversite geçmişi 17.yüzyılda 1687 yılında kurulmuş olan Slav- Yunan- Latin eğitim kurumuna dayanmaktadır. Rusya o günden bugüne verdiği nitelikli eğitim ve profesyonel akademik kadrosu ile günümüzdeki seviyesine ulaşmıştır. Rusya yabancı öğrenciler tarafından da oldukça rağbet görmektedir. Bunun en büyük sebepleri sağladığı avantajlar ve eğitime ulaşılabilirliğin oldukça kolay olmasıdır. Öğrenciler Rusya’da üniversite okuma şartları, Rusya da üniversite okumak için gerekenler ile ilgili gerekli araştırmaları yaptıklarında Rusya’nın en doğru adres olduğunu kendileri göreceklerdir.

Rusya’da Yüksek Öğretim İçin Gerekli Şartlar

Üniversite denildiğinde genel kitlenin gözünde ilk olarak milyonların hazırlandığı bir sınav, bu sınav sonucunda alınan puanlar ve bu puanların istenilen üniversite için yeterli olup olmayacağı gibi durumlar canlanmaktadır. Bu sınava hazırlanma süreci öğrenciler için belirsizliklerle dolu ve psikolojik anlamda oldukça zorlayıcı bir dönemdir. Rusya’da üniversite okuma şartları, Rusya da üniversite okumak için gerekenler bunlardan tamamen farklıdır. Rusya bu açıdan diğer ülkelere göre oldukça farklı bir yol izlemiştir. Rusya’da üniversite eğitimi öncelikle liseden mezun olan öğrencilerin hangi bölümü kendilerine daha yakın gördükleri ile ilgili kararı vermeleri ile başlamaktadır.
Bu kararın ardından öğrenciler lise diplomaları ile istedikleri üniversitenin diledikleri bölümüne kayıt yaptırabileceklerdir. Yani Rusya’da üniversite okuma şartları için herhangi bir sınav, sıralama, puan şartı aranmamaktadır. Kayıt işlemleri ardından yabancı öğrenciler için Rusça ve İngilizce olmak üzere iki seçenekli bir yıl süreli olacak şekilde dil eğitimi verilmektedir. Öğrencilere kalacak yer konusunda yurt imkânı sağlanmaktadır, bunun dışında çevrede ev tutabilme imkânları da bulunmaktadır. Kısaca Rusya’da üniversite eğitimi almak için lise diploması ile çok düşük ücretlerle kayıt olmak ve lisans derslerini almaya başlamadan önce gerekli dil eğitimini almak.
Üniversiteler oldukça nitelikli eğitimler vermektedir. Bunu da dünya en iyi üniversiteler sıralamasında çok üst sıralarda oldukça fazla Rus üniversitesinin yer almasıyla kanıtlamıştır. Öğrenci üzerine düşen tek görev üniversitenin sunmuş olduğu nitelikli eğitim ve tüm avantajlardan olabildiğince yararlanmak olmalıdır.
YORUM BIRAKIN
YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Manisa’da Görülecek 5 Tarihi Yer
Manisa’da Görülecek 5 Tarihi Yer
06.05.2017
Başbakan Yıldırım, Milletvekillerini O Bölgeye Gönderiyor
Başbakan Binali Yıldırım, Gaziantep'te yapılan PKK saldırısı peşinden İçişleri Bakanı Efkan Ala ve Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya'dan kapsamlı bilgi aldı.
21.08.2016
Tiny House Römork
Tiny House Römork
19.03.2022
Efsane Cuma’da Kozmetik Sektörleri Revaçta…
Efsane Cuma’da Kozmetik Sektörleri Revaçta…
11.12.2020
Başbakan Binali Yıldırım Çok Sert Konuştu
PKK'ile mücadele kararlılık mesajları damga vurdu Bayram mesajları Başbakan Binali Yıldırım' mesajı da eklendi. Yıldırım, PKK bitene kadar mücadelemiz devam edecektir.
11.09.2016
PKK'lılar O Bölgeye Saldırdı
Van'ın merkez İpek yolu ilçesi'ne bağlı Şerefiye Mahallesi'nde olan Subay Gazinosu, Askerlik Şubesi ile Şehit ve Gazi Aileleri Misafirhanesi'nin olduğu bölgeye PKK'lılar tarafından havan topu atıldı. Havan mermilerin boş yere düşmesi sebebiyle bir vatandaşa ait araba ise zarar gördü.
25.08.2016
09 KASıM 2016 TARIHI ŞANS TOPU ÇEKILIş SONUCU!
HANDE YENER ESTETIK OPERASYON YAPTıRDı
TOPLAM 872 BIN METREKARE ARSA SATışA çıKARıLDı
VICDANSıZ BIR ANNE BEBEğINI ÇöPE ATTı!
İşTE DEFNE SAMYELI'NIN SARışıN HALI
KOCAELI, ANKARA VE BURSA'DA FETÖ/PDY OPERASYONU
RONALDO ÇOşTU
5. SıNıFTA ARTıK DERS YOK
TFF BEşIKTAş HAKKıNDA NE SöYLEDI
AVOKADO DEYIP GEçME FAYDASı SAYMAKLA BITMIYOR
PARAMPARçA YENI SEZON DA YINE ŞAşıRTTı
KıRGıN ÇIçEKLER REKOR KıRMAYA DEVAM EDIYOR
GAZETE MANŞETLERİ